Skorzystaj z aktualnej promocji - użyj kodu april20 i odbierz 20% rabatu na kawy

GREEN, GOLDEN lub BLUE

Profile palenia kawy
5.jpg

Od procesu palenia kawy zależy pełnia jej smaku. W trakcie wypalania wewnątrz ziaren dochodzi do różnych procesów chemicznych, aby ostatecznie wydobyć z nich najlepszy aromat. W zależności od profilu palenia, można uzyskać różne nuty smakowe.

  • Jasny profil palenia – ziarna wypalane na kolor jasnobrązowy, posiadają w sobie wysoką kwasowość. Większość cukrów zawartych w kawie nie zdąży jeszcze skarmelizować, dlatego ten profil palenia doskonale sprawdza się wśród kaw afrykańskich – zachowane są dzięki temu ich owocowe, cytrusowe aromaty.
  • Średni profil palenia – jest najbardziej popularnym obecnie profilem wypalania ziaren kawy, dlatego, że pozwala zachować balans pomiędzy kwasowością kawy a lekką goryczką, która zaczyna pojawiać się w kawie przy wyższej temperaturze palenia.
  • Ciemny profil palenia – powierzchnia ziaren staje się oleista, mają one ciemnobrązowy kolor i intensywny smak, wysoka goryczka. Charakterystyczna metoda palenia wśród Włochów. Traci popularność na korzyść jaśniej palonych kaw, pozwalających na zachowanie charakterystycznych dla poszczególnych ziaren nut smakowych.

 

Kawa jednorodna (Single) – oznacza kawę wypalaną z jednego gatunku, odmiany kawy, pochodzącej z jednego regionu, niewielkiego obszaru geograficznego, a nawet z jednej plantacji. Kawa pochodząca z tej samej plantacji jest bardziej powtarzalna, niż zbierana z całego regionu i eksportowana, dlatego uznaje się ją za kawę wyższej jakości.

Mieszanka (Blend) – oznacza mieszankę kaw z różnych regionów, a nawet różnych gatunków. Blendem może być mieszanka kilku Arabik lub Arabiki z Robustą. Una Palona posiada autorskie mieszanki kaw, a proporcje ziaren w składzie starannie komponowanych mieszanek utrzymywane są w tajemnicy.

Body – tzw. cielistość kawy. Jest nim odczucie powstające na języku i w jamie ustnej podczas picia naparu. Można je nazwać również konsystencją naparu kawy, gdyż jest subiektywnym wrażeniem lepkości i pełności, jaka pozostaje na języku po jej wypiciu.

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DHL) już od 200,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl